Atlas akvarijních ryb

Atlas ryb - T - Tetra modrá (Boehlkea fredcochui)

Tetra modrá (Boehlkea fredcochui)
  • Kmen: Chordata
  • Třída: Actinopterygii
  • Řád: Characiformes
  • Čeleď: Characidae (Tetrovití)
Český název: Tetra modrá
Latinský název: Boehlkea fredcochui
Anglický název: Cochus blue tetra
Objeveno: Géry, 1966.
Velikost: 4 - 5 cm
Původ: Jižní Amerika
Biotop: Jižní Amerika: povodí Amazonky, Peru
Teplota: 22 - 26 °C
pH: 5.5 - 7.5 pH
Tvrdost: 4 - 15 dGH
Chov: Snadný
Lokalizace: Horní a střední část nádrže
Krmení: Všežravec - vločkové, mražené, živé. Preferuje rostlinnou stravu (rostlinné vločky); stahuje z hladiny žabinec.
Min. vel. nádrže: 100 litrů.
Dop. počet ryb: Je možno ji chovat jen v hejnu (nejméně 5 kusů). Jednotlivci chřadnou a jsou agresivní.
Snášenlivost: Pokud je chována v dostatečně velké nádrži (nad 100 litrů) a v hejnu, projevuje agresivitu jen vůči svému druhu a jiných druhů si v podstatě nevšímají. Rybky se na pohled velmi nebezpečně prohánějí a mírně okusují, při tom občas i vyskočí z vody. V malém akváriu či malém počtu jsou nebezpečné i jiným druhům ryb, zejména okusují ploutve dlouhoploutvým.
Rozdíly mezi pohlavími: Rozdíl mezi pohlavím nelze u mladých ryb snadno zjistit. Obyčejně je sameček je štíhlejší protáhlejší, postranní pás je výraznější. Samička je v bříšku plnější. Sameček má výraznější kovově modrý pás a bíle lemované konečky ploutví.
Délka života: Cca 3 roky.
Odchov: 26°C - Počet jiker z jednoho tření asi 100 kusů, které samička lepí několik dnů po sobě na rostliny. Kladení jiker je celkem nenápadné. Samička proplouvá kolem vyhlédnutého předmětu nebo rostliny a lepí zde jikry. Přitom se obvykle obrací na bok nebo bříškem vzhůru. Způsob páření je velmi zajímavý. Sameček oplodní jikry v těle samičky. Proto může samička klást několikrát za sebou již oplozené jikry bez přítomnosti samečka. Mnohdy postačí samičce jedno takové oplození na celý život. Rodiče jikry nepožírají. Potěr vyžaduje jemné živé krmivo a celkem bez potíží ho lze odchovat.
Charakteristika: Zbarvení je jemně modravé až fialové, po stranách těla stříbřité. Stříbřitě modrý podélný pás se táhne od skřelí do kořene ocasní ploutve. Ploutve jsou šedé až žlutavé. Špičky hřbetní, ocasní a tukové ploutvičky jsou bílé. Nejlépe vypadá při slabším osvětlení. Je náročná na kvalitu vody, citlivá na chemická látky.


Doplnit informace ( Přihlásit)

Hledat fotografie Boehlkea fredcochui na
Google Seznam Yahoo Centrum

Hledat videa Boehlkea fredcochui na
YouTube
28. 6. 2009, 09:41 | Rozměry: 640x468 px | Zobrazeno: 7899x | Vložil: