Atlas akvarijních ryb

Atlas ryb - T - Tetra stříkavá (Copella arnoldi)

Tetra stříkavá (Copella arnoldi)
  • Kmen: Chordata
  • Třída: Actinopterygii
  • Řád: Characiformes
  • Čeleď: Lebiasinidae (Štíhlotělovití)
Český název: Tetra stříkavá
Latinský název: Copella arnoldi
Anglický název: Splash tetra
Objeveno: Regan, 1912.
Velikost: 7 - 8 cm
Původ: Jižní Amerika
Biotop: Povodí dolní Amazonky a Rio Para
Teplota: 23 - 28 °C
pH: 6 - 8 pH
Tvrdost: 5 - 15 dGH
Chov: Snadný
Lokalizace: Horní a střední část nádrže
Krmení: různé, živé
Min. vel. nádrže: alespoň 60 litrů
Dop. počet ryb: hejno, alespoň 6 kusů
Snášenlivost: mírumilovné
Rozdíly mezi pohlavími: Sameček má nápadně prodloužené ploutve hřbetní, řitní a ocasní. Samička je menší a nemá tak velké ploutve.
Délka života: cca 5 let
Odchov: 25°C. Tetra stříkavá klade jikry velmi zajímavým způsobem. Párek rybek vystoupí spolu pod hladinu, samička se přitiskne k samečkovi, prudkým úderem ocasních ploutví se obě rybky vymrští na krycí sklo akvária (v přírodě na splývající list rostliny), kde zůstanou na okamžik spolu viset Tento okamžik jim stačí, aby vždy několik oplozených jiker ulpělo na skle. Tření se opakuje několikrát po sobě a počet jiker čítá mnohdy i přes 100 kusů. Třou se též ve společnosti jiných rybek. Zajímavé je, když položíme nějaký předmět (knihu, list rostliny apod.) na krycí sklo, zjistíme, že právě toto místo vyhledávají pro své skoky. V přírodě se totiž tyto rybky vytírají na spodní stranu listů různých rostlin, které se sklánějí nad hladinu. Sameček se o jikry stará a postřikuje je vodou pomocí ocasní ploutve. Plůdek se vylíhne do dvou dnů, potom spadne do vody. Chceme-li zachránit jikry ve společné nádrži před žravostí ostatních ryb, můžeme je opatrné žiletkou ze skla sesunout do malé celoskleněné nádržky s nízkým stavem vody. Jemné vzduchová¬ní je nutné. Potěr krmíme velmi jemnou živou potravou. Růst potěru je velmi pomalý, teprve ve druhém měsíci začne rychleji růst.
Charakteristika: Tělo má protáhlý doutníkový tvar a je ozdobeno nápadně vyvinutými a prodlouženými ploutvemi. Ocasní ploutev je vidlicovitě vykrojená s prodlouženým horním lalokem. Zbarvení je v mládí šedé, v dospělosti se mění v temně hnědošedé. Ploutve jsou slabě oranžové, konečky řitní, ocasní a hřbetní ploutve přecházejí do temně oranžové barvy. Přes širokou tlamku se táhne po straně podélný černý proužek až k oku. Ve hřbetní ploutvi je černá skvrna a pod ní žlutá.


Doplnit informace ( Přihlásit)

Hledat fotografie Copella arnoldi na
Google Seznam Yahoo Centrum

Hledat videa Copella arnoldi na
YouTube
3. 4. 2009, 22:46 | Rozměry: 796x447 px | Zobrazeno: 9067x | Vložil: admin