Atlas akvarijních ryb

Atlas ryb - T - Tetra konžská (Phenacogrammus interruptus)

Tetra konžská (Phenacogrammus interruptus)
  • Kmen: Chordata
  • Třída: Actinopterygii
  • Řád: Characiformes
  • Čeleď: Alestiidae (Afrotetrovití)
Český název: Tetra konžská
Latinský název: Phenacogrammus interruptus
Anglický název: Congo tetra
Objeveno: Boulenger, 1899.
Velikost: 10 - 13 cm
Původ: Afrika
Biotop: Území Konga
Teplota: 22 - 27 °C
pH: 6 - 8 pH
Tvrdost: 5 - 19 dGH
Chov: Poměrně snadný
Lokalizace: Horní a střední část nádrže
Krmení: živé - nítěnky; vločkové, rostlinné POZOR : velmi ráda okusuje rostliny - jemnolisté (Limnophila sessiliflora) i tuholisté (dokáže poničit i Anubias - chutnají jí zejména křehké mladé listy).
Min. vel. nádrže: Druhová 120l a Společenská 240l
Dop. počet ryb: 2 samci a 4 samice
Snášenlivost: Není agresívní, vhodná do společenské nádrže.
Rozdíly mezi pohlavími: Sameček je větší a má značně protaženou hřbetní ploutev. Samička je menší, asi 6 cm, a je bledě vybarvená.
Délka života: cca 6 let
Odchov: 26 °C. Nádrž střední velikosti, hodně prosvětlená, dostatek jemnolistých rostlin. Voda velmi měkká, pH 6,8-7. Jikry jsou poměrně velké, nahnědlé a nejsou lepkavé. Jiker je asi 300 i více. Rodiče jikry obvykle nepožírají, ale přesto je z opatrnosti odlevíme. Potěr se líhne asi za 6 dnů, za další den se rozplave a přijímá drobnou živou potravu
Charakteristika: Tělo je protáhlé, oválné, ze stran silně stlačené. Oči jsou nápadně velké. Horní a dolní lalok ocasní ploutve je u mladých rybek zaoblený, u starších rybek ostrý. Prostřední paprsky ocasní ploutve jsou prodloužené a tvoří ve středu ocasní ploutve malý lalůčkovitý cíp. Hřbet a týl je černavě hnědoolivový, horní část násadce ocasu se zlatově leskne. Směrem k břichu zbarvení bledne a přechází v červený až světle hnědý podélný pruh, který je zespodu lemovaný výrazně mosazně žlutým páskem. Rady šupinek směrem dolů jsou zlatové, zelenožluté a zelené. Za zeleně se lesknoucími skřelemi je výrazná světle modrá skvrna. Ploutve jsou šedofialové s bělavým lemováním. Řitní a ocasní ploutve jsou bíle lemované, střední výběžek ocasní ploutve je černě obroubený. Prsní ploutve jsou bezbarvé. Při dopadajícím světle září rybka všemi duhovými barvami.


Doplnit informace ( Přihlásit)

Hledat fotografie Phenacogrammus interruptus na
Google Seznam Yahoo Centrum

Hledat videa Phenacogrammus interruptus na
YouTube
19. 11. 2008, 18:28 | Rozměry: 800x457 px | Zobrazeno: 13703x | Vložil: