Atlas akvarijních ryb

Atlas ryb - T - Terčovec modrý (Symphysodon aequifasciatus Haraldi)

Terčovec modrý (Symphysodon aequifasciatus Haraldi)
  • Kmen: Chordata
  • Třída: Actinopterygii
  • Řád: Perciformes
  • Čeleď: Cichlidae (Vrubozubcovití)
Český název: Terčovec modrý
Latinský název: Symphysodon aequifasciatus Haraldi
Anglický název: Blue discus
Objeveno: Pellegrin, 1904.
Velikost: 15 - 20 cm
Původ: Jižní Amerika
Biotop: Horní tok Amazonky
Teplota: 28 - 30 °C
pH: 6 - 7 pH
Tvrdost: 3 - 10 dGH
Chov: Obtížný
Lokalizace: Střední část nádrže
Krmení: Živé, mražené, hovězí srdce, vločkové, granule a jiná speciální krmiva pro terčovce.V případě krmení hovězím nebo krůtím mraženým srdcem se doporučuje teplota 30°C. Maso teplokrevných zvířat je pro ryby nepřirozená potrava, takže se zvýšenou teplotou zrychluje metabolismus ryba rychleji tráví rychleji vylučuje a tím pádem se v ní maso nekazí.
Min. vel. nádrže: Druhová 500l a Společenská 750
Dop. počet ryb: 8 ks
Snášenlivost: klidná ryba s malou vnitrodruhovou agresivitou
Rozdíly mezi pohlavími: Sameček má v době tření víc zašpičatělé kladélko. Samička má v době tření kuželovité tupé kladélko.
Délka života: až 13 let
Odchov: 28°C. Velká nádrž, osázená dlouholistými rostlinami, vložené kameny, velmi měkká voda (2 st. něm. tvrdosti), slabě kyselá, pH 6,2—6,5. Tře¬ní i opatrování jiker je podobné jako u Pterophyllum scalare. Po rozplavání se potěr vyživuje výměškem z kůže obou rodičů. Potěr visí na jedné rybě, která je v určitý čas rychlým pohybem setřese a potěr převezme druhý z rodičů. Takto se v péči o potěr střídají oba rodiče. Po několika dnech přijímá potěr samostatně jemnou živou potravu. Chovný pár se pak odloví. Pohlavně dospívá zhruba v roce, ale roste a mohutní až do dvou let.
Charakteristika: Tělo je tvarem stejné jako u S. discus, ale od předcházejících druhů se výraz¬ně liší modrým proužkováním. Zbarvení je hnědavé, shora tmavší a naspodu poněkud světlejší. Přes tělo probíhá devět charakteristických příčných pruhů. Hlava, hřbet a spodní třetina těla jsou zdobeny vlnitými svítivě modrými, často přerušovanými proužky, které na bocích dosahují do středu těla a přecházejí také na hřbetní a řitní ploutve. Zbarvení těla i sytost modrého pruhování jsou proměnlivé. Duhovka oka je zářivě červená.


Doplnit informace ( Přihlásit)

Hledat fotografie Symphysodon aequifasciatus Haraldi na
Google Seznam Yahoo Centrum

Hledat videa Symphysodon aequifasciatus Haraldi na
YouTube
2. 11. 2008, 10:32 | Rozměry: 1600x1200 px | Zobrazeno: 21368x | Vložil: