Základy prevence ve vašem akváriuPrevence onemocnění je asi tím nejdůležitějším aspektem udržení zdravého akvária. Dodržování postupů v tomto článku vám nezaručí, že se vám v akváriu nikdy neobjeví nemoc, ale pravděpodobnost výskytu bude mnohonásobně nižší.

1. Čištění akvária

Pravidelná výměna vody je nesmírně důležitá. Hlavním účelem je odstranit organický odpad dříve, než bude moci plně projít koloběhem dusíku. Při čištění tedy vodu vždy odsáváme ode dna a nikoliv z vrchních částí vodního sloupce. V první řadě nejde o samotnou výměnu vody, ale o odstranění odpadu ze dna.

2. Kvalitní filtrace

Pro mě je to srdce celého akvária. Pokud je filtrace špatná, nedostatečná nebo je filtr zanesený, tak se to v akváriu zákonitě projeví. V tomto článku nebudu detailně popisovat filtraci, jen bych chtěl upozornit na její důležitost. Primární funkcí filtru je mechanická a biologická filtrace. Dále vám bude filtr vytvářet proudění, které je neméně důležité. Samozřejmě není potřeba mít ve 100 litrovém akváriu 3 filtry, ale filtrace je základ. Nezapomínejte filtrační média pravidelně čistit.

3. UV sterilizátory

Ožehavé téma, protože někteří akvaristé je považují za nejhorší investici v jejich životě a někteří si je nemohou vynachválit. Faktem je, že tato zařízení mohou zabránit mnoha bakteriálním a plísňovým onemocněním. Navíc zabraňují vzniku řas a sinic v akváriu. Žádné zařízení ale není dokonalé, myslet si, že si do akvária dáte UV sterilizátor a vše bude dokonalé, protože se o to tohle zařízení postará, je samozřejmě nesmysl. Suma sumárum UV sterilizátor není nezbytný, ale pokud chcete vyšperkovat vaše akvárium, tak tímhle nákupem jistě nic nezkazíte.

4. Nepřekrmujte

Nekrmte příliš moc, vždy bude lepší trochu hladová ryba, než překrmená. Překrmované ryby jsou daleko náchylnější k nemocem, nejsou tak aktivní a dožívají se nižšího věku. Snažte se používat kvalitní krmivo a vyhýbat se komerčním značkám, které jsou ve většině případů nekvalitní.

5. Sledujte chemii vody

Toto téma je na několik samostatných článků, takže tady jen zmíním, co je dobré sledovat. V první řadě je důležité pH vody, KH (uhličitanová tvrdost), GH (celková tvrdost vody), čpavek, dusitany, dusičnany. Chemie vody je komplexní téma, které je poměrně složité, takže blíže v samostatných článcích. Prvním krokem ovšem zůstává to, že byste si měli zažít, že pravidelné měření parametrů vody, je běžná součást péče o akvárium.

6. Věnujte pozornost osvětlení

Opět poměrně komplexní problém, který bude rozebrán v samostatných článcích. Důležité je si uvědomit, že si do akvária nemůžete pořídit jen tak nějaké světlo co se vám zrovna líbí a myslet si, že je všechno vyřešené. Prvním cílem by mělo být najít kompromis mezi požadavky rostlin a ryb. Rostliny většinou vyžadují více světla zatímco ryby se většinou cítí lépe v zastíněných místech. Tohle není obecné pravidlo, které platí vždy, ale chci tím ukázat, že i nad problematikou osvětlení by se měl člověk zamyslet. Pokud budete do akvária svítit vším, co doma najdete, tak vám rybka moc dlouho nevydrží (především díky stresu).

7. Příliš mnoho péče

Tohle může znít jako protiřečení si, ale není tomu tak úplně. Co chci říct je, že nemá smysl honit se za "dokonalým" akváriem. Nádrže, které vidíte v časopisech, jsou velmi často jen naaranžovány, aby vypadaly dobře na fotce a ve skutečnosti ani nemusí být funkční. Dosáhnout dokonalých parametrů vody, kořenů bez řas, skvělého zbarvení rybek, které žijí vzájemně v harmonii a zemřou jedině stářím je pohádka, která v reálném akvarijním světě není často k vidění. Měřit pH každý den a být fixován na to, že musím udržet hodnotu na 6.1 a při jakýchkoliv výchylkách lít do vody chemické přípravky na úpravu vody, vám způsobí spíš problémy. Příliš mnoho péče škodí. Akvárium je žijící systém, který se každým dnem mění a vyvíjí, mějte to na paměti a nesnažte se ho ovládat, spíš se mu snažte pomáhat.

8. Kdy nemá cenu rybu léčit

Tohle je další ožehavé téma, které je mnoha akvaristům proti srsti, ale napíši k němu pár řádků. Pokud máte mladou rybku, která je postižena krupičkou, tak je jasné, že se pokusíte ji vyléčit, ale jak budete postupovat u rybky, která byla vystavena vysoké koncentraci amoniaku, která trvale poškodila žábry a ledviny? Někdo hned vykřikne, že se musíme o léčbu pokusit, někdo bude oponovat, že i když se rybka "zberchá", tak bude do konce života oslabená a tím pádem i náchylná k nemocem, které může roznést po celém akváriu a tím ohrozit celou nádrž ... kdo má pravdu? Já jsem zastáncem toho, že pokud se ryba nemůže uzdravit tak, aby byla ve 100 % kondici, tak ji nemá cenu léčit a je lepší ji utratit. Osobně bych si takovou rybu do společenského akvária nedal, protože bych nechtěl ohrozit celé společenství. Podobná otázka nastává u velmi starých ryb, které jsou napadeny nějakou nemocí. Čím je rybka starší, tím je náchylnější na různé nemoci a opět ohrožuje celé akvárium, navíc se obtížně léčí, protože může špatně reagovat na chemikálie ve vodě. O léčbu se samozřejmě můžeme pokusit, ale pokud nezabírá nebo na ni rybka špatně reaguje, tak je pravděpodobně nejlepší léčbu ukončit a rybce se snažit "zpříjemnit" poslední dny. I v případě uzdravení takového jedince je jeho návrat do společenské nádrže poměrně rizikový. Tohle téma bych nechal bez konečné odpovědi. Já osobně vyznávám filozofii toho, že ve společenském akváriu nechávám všechny ryby, dokud se u nich neobjeví nemoc nebo nepojdou stářím, ale jakmile je jednou vyndám do karanténní nádrže, tak zpět dávám pouze ty jedince, kteří jsou ve 100 % kondici a já si jsem jistý, že nijak neohrožují akvárium jako celek tím, že by se staly přenašeči nebo zdrojem nějaké nemoci. V akvaristice upřednostňuji celek nad jedincem, ale netvrdím, že je to jediný a správný přístup.

9. Karanténní nádrž

Mějte zřízenou karanténní nádrž a pokud se vám nějaká rybka nezdá v pořádku, tak ji OKAMŽITĚ přendejte do této nádrže. Je jedno, že nevíte, jakou nemoc rybka má nebo jestli jí vůbec něco je, na to budete mít dost času přijít, až ji budete blíže pozorovat, což se lépe dělá v karanténním akváriu. Nově koupené rybky nedávejte hned do společenské nádrže, ale nechte je v karanténce alespoň 2 týdny, po této době si můžete být jisti, že jsou rybky v dobré kondici a jsou připraveny pro vpuštění do společenské nádrže.

10. Sterilizujte

Všechny věci, které přišly do styku s nemocnou rybkou dezinfikujte savem (síťky, teploměr, ohřívač ....).

11. Nebuďte soucitní

V akvaristice nekupujte rybky, které nevypadají zdravě. Přístup typu "To je chudáček ryba, já si jí koupím a uzdravím," nedoporučuji. Vybírejte si zdravé jedince ze zdravě vypadajícího akvária. Pokud vám prodejce uloví dvacet neonek a vy uvidíte, že některá z nich je "divná", tak se nebojte říct, že tyhle neonky prostě nechcete. Jsou to vaše peníze, tak proč je utrácet za rybky, které jsou deformované, nemocné a jinak postižené. To samé platí o rybách v karanténní nádrži, pokud je vyhublá, jinak deformovaná nebo nevypadá dobře, tak ji do společenské nádrže nedávejte, i když v karanténní nádrži bude třeba půl roku. Do společenské nádrže dávejte jen zdravé, silné ryby, které budou prospívat. Buďte vybíraví a máte po starostech ;).

Jak často odkalujete dno akvária?
Několikrát do týdne
zacatekstredkonec 486 (32%)
1 za týden
zacatekstredkonec 260 (17%)
1 - 2 do měsíce
zacatekstredkonec 273 (18%)
Když si vzpomenu
zacatekstredkonec 269 (18%)
Je to zbytečnost
zacatekstredkonec 233 (15%)
Počet hlasujících: 1521

<Starší | tento článek | Novější

Napsáno: 17. 9. 2015, 18:01 | Přečteno: 14583x | Kategorie: Blog | Napsal: admin


Komentáře návštěvníků: 0

Zatím žádný příspěvek, tak začněte VyPřidávat komentáře smí jen přihlášení uživatelé!