Vyboulené oči (exophthalmia)Jde o otok jednoho nebo obou očí, který se jen obtížně léčí, ale dá se mu snadno předcházet.

Druh onemocnění: špatná kvalita vody

Určující příznaky: jedno nebo obě oči jsou vyboulené, oči mohou být zakalené

Popis: nemoc je způsobena únikem tkáňové tekutiny do oční bulvy. Tlak v oku se zvyšuje a oko se zvětšuje. Poškození rohovky se projevuje zakalením oka. Jako další se k nemoci přidávají bakteriální infekce nebo plísně.

Příčina: jde o špatné podmínky, kdy jsou ryby po delší dobu chovány v nevyhovujícím prostředí. Typicky se jedná o přeplněné nádrže s nedostatečnou filtrací, které jsou ještě k tomu překrmovány.

Léčba: špatně léčitelná nemoc, protože je nutné vyřešit několik problémů (poškození rohovky, nahromadění tekutiny v oku a většinou další vzniklé infekce). V tomto případě se musí především okamžitě zlepšit podmínky, ve kterých jsou ryby chovány. Pokud se podmínky nezlepší, tak je jakákoliv léčba zbytečná. Poškozená rohovka se časem dokáže částečně zregenerovat (ve vhodných podmínkách), pomoc tomu můžeme především léky, které se používají při bakteriálním rozpadu ploutví (síran měďnatý, Acriflavine, Furan, Terramycin). Na otok oka jsou vhodné lázně v roztoku síranu hořečnatého. Na infekce a plísně použijte komerční preparáty, které obsahují: malachitovou zeleň, manganistan draselný, methylenovou modř či síran měďnatý. Důležité disponovat karanténní nádrží.

Prevence: dodržování hygieny chovu, nepřekrmovat, nemít přerybněno, filtrovat, odkalovat a měnit vodu


<Starší | tento článek | Novější>

Napsáno: 9. 8. 2015, 19:10 | Přečteno: 18024x | Kategorie: Nemoci | Napsal: admin


Komentáře návštěvníků: 0

Zatím žádný příspěvek, tak začněte VyPřidávat komentáře smí jen přihlášení uživatelé!