Vypadávání šupinV pozdějších fázích jde o snadno rozpoznatelné bakteriální onemocnění způsobující puchýřky na kůži, které vedou k vypadávání šupin.

Druh onemocnění: bakteriální

Určující příznaky: odstáté šupiny, puchýřky na kůži, vypadávání šupin po celém těle

Popis: když rybě začnou vypadávat šupiny, jde nemoc poznat snadno, ale v raných stádiích je to obtížné a ke 100% určení by posloužily pouze laboratorní testy. Zježení šupin se vyskytuje i u jiných nemocí (tuberkulóza ryb, infekční vodnatelnost ...). Pokud necháme onemocnění zajít příliš daleko, tak je pro ryby fatální.

Příčina: příčinou jsou bakterie (Aeromonas punctata a Pseudomonas fluorescens), které jsou v přírodě úplně běžné a do akvária se dostávají spolu s nakaženými rybami, vodou, rostlinami a dekorací. Nemoc je vysoce nakažlivá, takže cokoliv bylo používáno v infikované nádrži (síťka, nádoba ..) a nebylo desinfikováno se stává přenašečem bakterií.

Léčba: možná je pouze v raných stádiích vývoje nemoci. Silně zasažené ryby by se měli utratit a akvárium vydesinfikovat (5% HCl a Chloramin). Na slaběji nakažené jedince lze použít léčiva jako Biomycin, Sera Ectopur, Sera Baktopur ...

Prevence: dodržovat hygienu chovu, často měnit vodu, filtrovat, udržovat ryby v dobrém zdravotním stavu, při koupi nových ryb používat karanténní nádrž, při výskytu nemoci přendat nakažené jedince do karanténní nádrže


<Starší | tento článek | Novější>

Napsáno: 9. 8. 2015, 17:04 | Přečteno: 4677x | Kategorie: Nemoci | Napsal: admin


Komentáře návštěvníků: 0

Zatím žádný příspěvek, tak začněte VyPřidávat komentáře smí jen přihlášení uživatelé!