Černé tečky (Trematode)Jde o parazitální onemocnění se kterým se setkáme spíše vzácně. Parazit na svůj životní cyklus potřebuje nejen ryby, ale i ptáky nebo savce, kteří se rybami živí, a ryby v různých stádiích vývoje, takže v akváriu se nebude množit.

Druh onemocnění: parazitální

Určující příznaky: černé tečky na těle, podrážděná kůže, otírání o předměty, neklidné chování

Popis: určujícím příznakem je tvorba cca 1mm velkých cyst po celém těle ryb (svaly a kůže). V těchto cystách se poté hromadí pigmentové buňky z čehož vzniká černé zbarvení. Ani velmi silné napadení nezpůsobuje rybám vážnější problémy, jediné nebezpečí je možná ztráta zraku, pokud jsou silně zasaženy oči ryb.

Příčina: jde o parazitální onemocnění, které si do akvária zavlečeme maximálně s nakaženou rybou nebo měkkýši. Vzhledem, k tomu, že parazit na svůj životní cyklus potřebuje jako hostitele nejen rybu, ale i měkkýše a ptáky nebo savce, tak se v akváriu nebude množit.

Léčba: v tomto případě je poměrně jednoduchá, kdy si vystačíme se solnou lázní nebo jakýmkoliv léčebným přípravkem, který obsahuje měď.

Prevence: dodržovat hygienu chovu, často měnit vodu, filtrovat, udržovat ryby v dobrém zdravotním stavu, při koupi nových ryb používat karanténní nádrž, při výskytu nemoci přendat nakažené jedince do karanténní nádrže


<Starší | tento článek | Novější>

Napsáno: 9. 8. 2015, 16:38 | Přečteno: 4865x | Kategorie: Nemoci | Napsal: admin


Komentáře návštěvníků: 0

Zatím žádný příspěvek, tak začněte VyPřidávat komentáře smí jen přihlášení uživatelé!