MyxobacteriosisTato skupina bakterií způsobuje několik nemocí z nichž se všechny léčí stejným způsobem, takže je nebudeme rozdělovat, ale popíšeme je všechny v tomto článku.

Druh onemocnění: bakteriální

Určující příznaky: ryby nereagují, nepřijímají potravu, tělo se natáčí vertikálně, pohybování se blízkosti hladiny, zrychlené dýchání, objevování tmavých skvrn na kůži a ploutvích (černé fleky), při pokročilejších fázích degradace žaber, třepení ploutví, odstávající skřele, bělavé žábry, vředy ...

Popis: některé ryby mohou být nakaženy a přitom nevykazovat žádné vnější příznaky nemoci (stávají se přenašeči). Mnohem běžnější je ovšem akutní forma nemoci, kdy jsou často napadeny žábry. Běžná je ztráta chuti k jídlu, zvětšené břicho a tvorba tmavých skvrn především u ocasu a hřbetní ploutve. Později se ploutve začínají rozpadat a obnažují se svaly. Postižená ryba plave u hladiny, lapá po dechu a nereaguje na vnější podněty. Nekróza je nejpozdějším stádiem vývoje nemoci.

Příčina: Jde o bakteriální onemocnění, které přenášejí poměrně běžné sladkovodní bakterie Myxobacterioses, které si do nádrže zavlečeme většinou spolu s nakaženou rybou, vodou, rostlinami nebo dekorací. Dalším důležitým faktorem je čistota akvária, protože tyto bakterie se objevují převážně ve znečištěné vodě. Pokud je ryba napadena, tak u ní propuká jedna z následujících nemocí:

Flexibacteriosis: k této nemoci jsou náchylné všechny pěstované sladkovodní ryby. Nákaza může mít akutní nebo chronický průběh. Při akutním průběhu jsou napadány především žábry. Inkubační doba nemoci je jen 24 h, takže v akváriu může dojít k výrazným ztrátám. Chronický průběh není tak rychlý a projevuje se především na kůži, kde se objevují léze. Dalším znakem je plavání při povrchu, ztráta chuti k jídlu, zvětšené břicho, nadměrná tvorba slizu a černé skvrny u hřbetní a ocasní ploutve.

Bakteriální napadení žaber: velmi podobná, jako předchozí nemoc s tím rozdílem, že v tomto případě jsou žábry postiženy mnohem výrazněji. Při akutním průběhu ryby umírají rychle bez známek nemoci. Při chronickém průběhu se na těle opět tvoří černé skvrny (u ocasu a hřbetní ploutve), odstávají skřele a lze pozorovat postupnou nekrózu žaberních listů. Ryba lapá po dechu a zdržuje se blízko hladiny.

Další nemoci: projevují se velmi podobně jako předcházející. Vždy jsou zasaženy žábry a jako velmi dobrý určující příznak je tvorba černých skvrny u hřbetní a ocasní ploutve. Pokud si těchto symptomů všimneme, je velmi pravděpodobné, že v akváriu máme právě tuto bakteriální nákazu.

Léčba: Pro léčbu tohoto onemocnění se doporučuje použít buď trypaflavine (v hlavní nádrži 0,8 g na 100L po dobu 14 dnů, do karanténní nádrže 0,2 g na 10L po dobu 20 minut, tuto lázeň opakujeme následujících 6 dní) nebo síran měďnatý (v karanténní nádrži 1 g na 10L po dobu 15-20 minut, tuto lázeň opakujeme následujících 7 dní). Jako další možné léčebné preparáty lze uvést Sera Ectopur, Sera Baktopur, manganistan draselný ...

Prevence: dodržovat hygienu chovu, často měnit vodu, filtrovat, udržovat ryby v dobrém zdravotním stavu, při koupi nových ryb používat karanténní nádrž, při výskytu nemoci okamžitě přendat nakažené jedince do karanténní nádrže


<Starší | tento článek | Novější>

Napsáno: 8. 8. 2015, 15:22 | Přečteno: 5680x | Kategorie: Nemoci | Napsal: admin


Komentáře návštěvníků: 0

Zatím žádný příspěvek, tak začněte VyPřidávat komentáře smí jen přihlášení uživatelé!