Branchiomycosis (hniloba žaber)Jde o plísňové onemocnění, které je často řazeno mezi bakteriální. Výskyt bakterií, které rozkládají žábry, je ale až druhotným následkem plísně, která způsobuje odumírání žaberních listů.

Druh onemocnění: plísňové

Určující příznaky: hyfy a spóry na žábrách (určeno laboratorně), ryba je letargická a dá se chytit do ruky, nereagují na vnější podněty, zdržování blízko hladiny nebo v silném proudu bez znatelného lapání po dechu, odmítání potravy, šedé nebo červené pruhy na žábrách

Popis: Hlavním znakem je letargie ryb, které se dají chytit do ruky, téměř nereagují na vnější podněty. Druhým rysem je to, že se pohybují v místech, kde je silněji prokysličená voda, ale není pozorováno "lapání po dechu". Tím jak ryba dýchá se plíseň dostává do cév, kde roste a blokuje je. V důsledku toho části žaber odumírají (jsou červené až šedé) a to dává prostor pro hnilobné bakterie, které rozkládají odumřelou organickou hmotu. Pokud se ryba z nemoci vyléčí, tak je proces regenerace žaberních listů zdlouhavý a trvá 3-10 měsíců.

Příčina: Jde o infekční onemocnění způsobené houbami Branchiomyces sanguinis a Branchiomyces demigrans, které se vyskytují mezi cévami a pojivovou tkání žaberních listů. Nemoc postupuje velmi rychle a 30-70% ryb může zemřít během prvních 3-7 dnů. V akváriu se infekce vyskytuje v případě špinavé špatně filtrované vody, nedostatečným odkalováním nebo si ji do nádrže zaneseme spolu s nově koupenými rybami, rostlinami, vodou, dekorací atd.

Léčba: pokud se nemoc objeví, je nejlepší přesunout všechny ryby pryč ze společenské nádrže (alespoň na týden) a vyměnit cca 50% objemu vody. Nakažení jedinci by měli být ošetřováni v karanténní nádrži. Hlavním léčebným postupem je 5 minut dlouhá lázeň v solném roztoku (2,5%). Vzhledem k tomu, že ryba může utrpět šok a uhynout, je lepší používat přechodnou koupel v solném roztoku o koncentraci cca 1,3% před a po každé lázni v roztoku 2,5%. Tento postup opakujeme denně až do úplného uzdravení. Jako další možné léčebné preparáty je třeba uvést Sera mycopur, Sera ectopur, Sera bactopur, různé přípravky proti plísním a síran měďnatý.

Prevence: dodržovat hygienu chovu, často měnit vodu, filtrovat, udržovat ryby v dobrém zdravotním stavu, při koupi nových ryb používat karanténní nádrž, při výskytu nemoci okamžitě přendat nakažené jedince do karanténní nádrže


<Starší | tento článek | Novější>

Napsáno: 6. 8. 2015, 20:25 | Přečteno: 5226x | Kategorie: Nemoci | Napsal: admin


Komentáře návštěvníků: 0

Zatím žádný příspěvek, tak začněte VyPřidávat komentáře smí jen přihlášení uživatelé!