Jarní virémie - (SVC) - Rhabdovirus carpioJde o záležitost studenovodních ryb, takže v běžném tropickém akváriu se s ní nesetkáme. Závažným problémem se stává většinou pro chovatele koi kaprů.

Druh onemocnění: virové

Určující příznaky: malátnost, dýchání u hladiny, zvětšené břicho, vybledlý nebo tmavý hřbet, vyboulené oči, zarudlý řitní otvor až vyhřezlý konečník, krvavé skvrny na ploutvích i jinde na těle

Popis: Prvním příznakem onemocnění je, že se ryby zdržují blízko výstupní hadice filtru, kde je větší prokysličení vody. Infikované ryby se projevují chaotickým plaváním a neschopností udržet vztlak. Objevují se krvavé skvrny na kůži, žábrách a ploutvích, které se rychle zvětšují. V pokročilých stádiích se objevuje vodnatelnost (nafouklé břicho), vyboulené oči a konečník.

Příčina: příčinou je Rhabdovirus carpio, který přenáší pijavice, vši a další paraziti, kteří se živí krví ryb. U kaprů koi se virus většinou šíří na jaře, kdy stoupá teplota vody a imunitní systém ryb je oslaben. Při teplotách nad 20 °C se rychlost šíření viru rapidně snižuje a nad teplotou 25 °C ryby přestávají umírat (pokud již nejsou silně zasaženy). Pokud není nemoc zachycena včas, může způsobit velké škody, protože je vysoce nakažlivá a při správných teplotách (kolem 15 °C) může dosáhnout epidemických rozměrů. Silně zasažené ryby zachránit nelze a i u mírně postižených jedinců je léčba sporná a obtížná. Do nádrže se tento virus nedostane jinak než spolu s nakaženými rybami a parazity na nich.

Léčba: proti viru neexistuje lék, takže se musí postupovat tím způsobem, že se snažíme zlepšit kvalitu vody a zamezit tvorbě plísní a bakteriálních infekcí.

1. den: Pomalu zvyšujte teplotu vody na 20 °C. Přidejte 3 tablety sera baktopur a 8 ml sera cyprinopur na 100l vody.

2. den: Pomalu zvyšujte teplotu vody na 25 °C. Přidejte 8 ml sera cyprinopur na 100l vody.

3. - 5. den: Denně přidejte 8 ml sera cyprinopur na 100l vody.

6. den: Proveďte výměnu vody a do filtru přidejte aktivní uhlí.

Prevence: možnost přidávat do vody antivirové preparáty a používat karanténní nádrž pro nově zakoupené ryby. Postižené ryby je nutné okamžitě přemístit do karanténní nádrže. V mnoha odborných článcích se doporučuje všechny postižené ryby šetrně utratit, což se dá v tomto případě považovat za odůvodněné opatření.


<Starší | tento článek | Novější>

Napsáno: 31. 7. 2015, 15:15 | Přečteno: 6104x | Kategorie: Nemoci | Napsal: admin


Komentáře návštěvníků: 0

Zatím žádný příspěvek, tak začněte VyPřidávat komentáře smí jen přihlášení uživatelé!