Herpes virusTento vir nenapadá pouze lidi, ale snadno se šíří i mezi rybami, u kterých může způsobit řadu onemocnění, z nichž je většina fatálních. V akváriích se s tímto virem nesetkáme, noční můrou je především pro chovatele koi kaprů.

Druh onemocnění: virové

Určující příznaky: otevřené rány, bělavý nebo žlutý film přes oči, hniloba na ploutvích, béžová, žlutá až zelená látka na ranách (lidé si často myslí, že je to houba, ale jde o látku, která je tvořena virem napadenými buňkami), krvavé žábry, zapadlé oči ...

Popis: projevů tohoto viru je celá řada a v mnoha případech je identifikace obtížná. V tropických akváriích se s touto nemocí setkáme jen těžko, protože zasahuje především ryby z chladnějších vod, podle čehož získává také různá jména ("virová nákaza sumců", "virové onemocnění lososovitých", "virové onemocnění pakambaly", "virové onemocnění koi kaprů", "rybí neštovice" ...). Ve všech zmíněných případech je příčinou stejný vir (Herpes virus).

Příčina: U kaprů koi se virus většinou šíří na jaře, kdy stoupá teplota vody a imunitní systém ryb je oslaben. Vir může být v nádrži několik měsíců, aniž by se nějak projevil. Silně zasažené ryby zachránit nelze a i u mírně postižených jedinců je léčba sporná a obtížná.

Léčba: proti viru neexistuje lék, takže se musí postupovat tím způsobem, že se snažíme zlepšit kvalitu vody a zamezit tvorbě plísní a bakteriálních infekcí.

1. den: Pomalu zvyšujte teplotu vody na 20 °C. Přidejte 3 tablety sera baktopur a 8 ml sera cyprinopur na 100l vody.

2. den: Pomalu zvyšujte teplotu vody na 25 °C. Přidejte 8 ml sera cyprinopur na 100l vody.

3. - 5. den: Denně přidejte 8 ml sera cyprinopur na 100l vody.

6. den: Proveďte výměnu vody a do filtru přidejte aktivní uhlí.

Prevence: možnost přidávat do vody antivirové preparáty a používat karanténní nádrž pro nově zakoupené ryby. Postižené ryby je nutné okamžitě přemístit do karanténní nádrže. V mnoha odborných článcích se doporučuje všechny postižené ryby šetrně utratit, což se dá v tomto případě považovat za odůvodněné opatření.

Dodatek: tentokrát opět bez obrázku, pokud někdo máte fotku, která se může použít, tak dejte vědět


<Starší | tento článek | Novější>

Napsáno: 28. 7. 2015, 20:47 | Přečteno: 5900x | Kategorie: Nemoci | Napsal: admin


Komentáře návštěvníků: 0

Zatím žádný příspěvek, tak začněte VyPřidávat komentáře smí jen přihlášení uživatelé!