(Puchýřnatost) PapillomatosisJde o virové onemocnění, které se nejčastěji objevuje u větších sladkovodních ryb a koi kaprů a zcela výjimečně se s ním můžeme setkat i v tropickém akváriu.

Druh onemocnění: virové

Určující příznaky: bílé až šedé nádory (1 - 5 mm) na ploutvích, skřelích a kolem úst

Popis: šedavé nádory velikosti několika mm se objevují především na ploutvích a na hlavě ryb. Počet, velikost a umístění se může lišit, ale z výzkumů se zdá, že tvoří určité struktury. Nádory se často objeví náhle a vyskytují se po delší dobu u jedinců z téže populace (stejný druh, u koi kaprů se může jednat o stejnou nádrž ...).

Příčina: z výzkumů se zdá, že se jedná o virové onemocnění. Šíří se nakaženými rybami, vodou, rostlinami atd., přičemž spouštěcí podmínky nejsou zcela jasné. Zcela jistě jde o oslabený imunitní systém ryb, ale vše ostatní jsou spíše dohady. Pokud už se tato nemoc vyskytne v akváriu, tak je to většinou u čichavců a lezounů.

Léčba: ačkoliv nemoc nemá fatální následky (ryba s ní může žít klidně několik let), tak se nakažené ryby utrácejí, protože léčba neexistuje a postižení jedinci nemohou být ponecháni ve společenském akváriu, protože nemoc je nakažlivá.

Prevence: vzhledem k tomu, že mechanismus přenosu a vzniku tohoto viru není zcela jasný, je těžké proto němu bojovat. Základním pravidlem je umístit nové ryby do karanténní nádrže a pozorovat jakékoli podezřelé chování nebo příznaky nemocí. Důležité je chovat ryby tak, aby měly silný imunitní systém. Dodržovat hygienu chovu (filtrace, výměna vody ...). Při jakémkoli náznaku nemoci rybu přemístit do karanténní nádrže.


<Starší | tento článek | Novější>

Napsáno: 28. 7. 2015, 14:50 | Přečteno: 7027x | Kategorie: Nemoci | Napsal: admin


Komentáře návštěvníků: 0

Zatím žádný příspěvek, tak začněte VyPřidávat komentáře smí jen přihlášení uživatelé!