Glugea a HenneguyaOnemocnění vypadají velmi podobně, takže je probereme společně. Jde o vzácné choroby, na které v akváriu narazíte jen výjimečně.

Druh onemocnění: parazitální

Určující příznaky: cysty na těle a ploutvích ryb, plavání na boku

Popis: napadené ryby plavou na boku. Na jejich těle lze pozorovat výstupky, bělavé nebo krvavé skvrny a cysty, které mohou prasknout. Dalším možným příznakem jsou vystouplé oči. Až pitva odhalí drobné uzlíky na postižených orgánech (střeva, ledviny, rohovka, žábry, játra ...). Mikroskopické vyšetření těchto uzlin odhalí, že jsou plné cyst.

Příčina: drobní prvoci, kteří infikují vnitřní orgány ryb. Většinou si je do akvária zanesete spolu s infikovanou rybou, rostlinami nebo vodou.

Léčba: neexistuje

Prevence: karanténa nových ryb a rostlin

Důležité: nemoc je nakažlivá, takže v případě výskytu v akváriu je nutné okamžitě vyndat postižené ryby a utratit je, protože lék neexistuje, to samé by se mělo udělat s rostlinami, ostatní ryby z akvária vyndat a nádrž vydezinfikovat (Trypaflavin), při jakémkoliv dalším výskytu nemoci postupovat úplně stejně, ryby utratit, rostliny vyhodit a nádrž vydezinfikovat (někdy tak můžete přijít o celou nádrž, ale když nikde jinde, tak tady se vyplatí apelovat na "zdravý rozum" a žádat každého akvaristu, ať takové akvárium zlikviduje a rozhodně se nesnaží zbylé rybky někomu předat, protože vypadají zdravě ... zaručeně tak nemoc rozšíříte)


<Starší | tento článek | Novější>

Napsáno: 12. 7. 2015, 23:48 | Přečteno: 5152x | Kategorie: Nemoci | Napsal: admin


Komentáře návštěvníků: 0

Zatím žádný příspěvek, tak začněte VyPřidávat komentáře smí jen přihlášení uživatelé!