Krevní paraziti (Sanguinicola)Nemoc bez rozboru krevních vzorků v podstatě nelze identifikovat, protože nemá žádné specifické příznaky nebo okem viditelné příčiny.

Druh onemocnění: parazitální

Určující příznaky: dušení, lapání po dechu, apatičnost, hubnutí (v pozdějších fázích vodnatelnost), někdy se může objevit znatelné blednutí barev

Popis: jde o parazity, kteří napadají krevní oběh ryb (tepny, cévy, žábry ...) a později i orgány (ledviny - vodnatelnost). Paraziti vypouští svá vajíčka do krevního oběhu ryby, kde můžou způsobit ucpání cév. Vajíčka se posléze dostávají přes žábry do vody, kde napadají plže (mezihostitel) a nakonec znovu pronikají do ryb.

Příčina: oslabený imunitní systém ryb, nedostatečná filtrace, překrmování, přerybnění, nedostatečná výměna vody a čištění filtru, nedodržování karantény u nově koupených ryb, v tomto případě se jedná spíše o ojedinělé onemocnění, které si tam většinou zaneseme spolu s infikovanou potravou, rybami, plži nebo vodou

Léčba: zaručená léčba neexistuje. S určitými úspěchy se dá použít lék proti tasemnicím a motolicím Praziquantel nebo podobné léčivo, které lze použit pro veterinární účely, ale výsledek rozhodně není jistý.

Prevence: karanténa (nemoc je přenosná), pravidelná kontrola zdravotního stavu, udržování vysoké hygieny v akváriích (pravidelná výměna vody, čistění filtru, odkalování...), okamžitý zásah v případě zjištění nemoci a odstranění plžů z akvária (parazit nemá mezihostitele, takže se nemůže dál množit)


Na obrázku není 100% jistě určena příčina smrti, ale jednou z možností je krevní parazit (jasně patrné je především vyblednutí barev, které se ale také často vyskytuje i u jiných nemocí).


<Starší | tento článek | Novější>

Napsáno: 12. 7. 2015, 00:17 | Přečteno: 5078x | Kategorie: Nemoci | Napsal: admin


Komentáře návštěvníků: 0

Zatím žádný příspěvek, tak začněte VyPřidávat komentáře smí jen přihlášení uživatelé!