Náplně pro biologický filtr

náplně pro biologický filtr
Biologická filtrace tvoří základ správně fungujícího akvária. Abychom tento proces podpořili, je důležité správně vybrat náplně pro biologický filtr. Pokud vyberete správné náplně, pak máte prakticky vyhráno. Není potřeba žádných speciálních znalostí ani složitých procedur. Vložte náplně do filtru, dejte tomu pár týdnů čas na zaběhnutí a je hotovo.

Náplně pro biologický filtr jsou prakticky jedinou otázkou, kterou u tohoto typu filtrace musíte řešit. Nitrifikační bakterie (které jsou pro tento proces nezbytné), se za správných podmínek vyskytují prakticky kdekoliv v akvárium. Problémem je, že na většině míst není jejich potenciál plně využit. Naším hlavním cílem je to, aby se co nejvíce nitrifikačních bakterií vyskytovalo ve filtru, kde je využijeme nejefektivněji.

Pokud se v některých pojmech ztrácíte nebo nevíte přesně, o čem je tu řeč, pak Vám doporučuji si přečíst článek „Biologická filtrace„. Úplné základy k filtraci jsou popsány v článku „Jak funguje filtr – filtrace vody„.

Zpět k našemu tématu. Aby se ve filtru mohlo usadit co nejvíce prospěšných bakterií, potřebují k tomu prostor. Základním a v podstatě jediným důležitým parametrem náplně pro biologický filtr je plocha. O filtračním médiu přemýšlejte jako o domě. Pokud je dům obrovský (dlouhý, široký a vysoký), ale nemá žádné místnosti ani patra, může v něm žít jen omezený počet lidí (bakterií). Sice mají hodně prostoru, ale ten není využit. Pokud stejný dům rozdělíte na patra a v každém patře uděláte byty, může tam žít mnohem víc lidí (bakterií). Sice tam budou namačkaní, ale to nám vůbec nevadí. Ba právě naopak. Čím více namačkaní tam budou, tím lépe pro nás.

Filtrační náplň pro biologický filtr tedy musí mít co největší plochu, vnitřních prostor, skulinek, záhybů a nevím čeho všeho ještě. Ještě jednou to zopakuji… PLOCHA JE TO, OČ TU BĚŽÍ!

Pojďme se podívat na několik druhů filtračních náplní:

„Kroužky ze sintrovaného skla“ – Siporax

Nevím, jak obecně toto médium označit, takže vágním překladem to jsou „kroužky“. Je to jedna z mých oblíbených náplní. Jak už je v názvu uvedeno, náplň je vyrobena ze sintrovaného skla, které má obrovský povrch. Jde tedy o ideální „dům“ pro nitrifikační i denitrifikační bakterie.

„Kouličky a kamínky“

Těchto médií je opět celá řada a každý výrobce si je označuje po svém. Osobně nevidím žádný rozdíl mezi touto náplní a kroužky ze sintrovaného skla. Opět mají obrovský povrch a poskytují „ubytování“ pro nitrifikační i denitrifikační bakterie.

„Bio koule“

Nemají tak velký povrch, takže osidlovací kapacita je řádově mnohem menší. Někteří lidé je používají bez sebemenších problémů, nicméně já osobně nejsem jejich velký fanda. Osobně si raději vyberu o něco dražší, ale kvalitnější médium s velkou plochou. Na tomto médiu se usidlují pouze nitrifikační bakterie. Denitrifikační potřebují anaerobní prostředí, které se zde nevytváří.

„Pohyblivé médium“

náplně pro biologický filtr

Jde prakticky o stejný případ jako „Bio koule“. Opět je zde malá plocha, která limituje množství prospěšných bakterií. Hlavní myšlenkou je to, že částice se neustále pohybují, čímž do sebe narážejí. Tímto pohybem odpadávají odumřelé bakterie a na jejich místě se mohou usídlit nové. Do jaké míry je tento koncept funkční a do jaké je to pouze teorie se neodvážím odhadovat.

Pár rad závěrem:

Pokud můžete, sáhněte po médiích s velkým povrchem. Jsou sice dražší, ale víte, že to bude fungovat.

Pokud chcete médium vyčistit, pak to dělejte v akvarijní vodě. Stačí jednoduše propláchnout. Žádné zběsilé drhnutí není potřeba a je spíš na škodu.

Na čištění nikdy nepoužívejte vodu z vodovodu a už vůbec ne čisticí přípravky. Tím zničíte všechny prospěšné bakterie a to rozhodně nechcete.

Náplň pro biologický filtr vydrží roky! Není třeba je měnit.

Před biologickou náplň dávejte molitan, předfiltr nebo médium pro mechanickou filtraci. Zabráníte tak zanesení, které by zmenšilo plochu.