Hmyzomorka rybí (Pleistophora hyphessobryconis)

Hmyzomorka rybí
Hmyzomorka rybí je vnitřní parazit, který se do těla ryby dostává pozřením spolu s potravou. Ze spory se vyvine zárodek, který se pohybuje krevním oběhem a posléze napadá především hřbetní svalovinu. Ve valné většině případů jsou touto nemocí postiženy neonky.

Druh onemocnění: parazitální

Určující příznaky: blednutí, hubnutí, deformace, prohýbání těla

Popis: onemocnění se projevuje vyblednutím pravidelně ohraničených míst na těle ryb. Na hřbetní části těla prosvítají bělavé okrsky. U neonek dochází v první řadě k vyblednutí podélného modrozeleného pruhu. Napadená rybka hubne a má propadlé břicho, tělo se deformuje. Nemoc může trvat i několik měsíců a vždy končí úhynem.

Příčina: jsou jí především neudržované a přeplněné nádrže ve kterých je velmi měkká a kyselá voda s často zvýšeným obsahem dusitanů. Spora se dostává zpět do vody z uhynulých těl. Jinak je nákaza nebezpečná spíše pro plůdek a mladé rybky neonek.

Léčba: žádná přímá léčba neexistuje

Prevence: karanténa, pravidelná kontrola zdravotního stavu, udržování vysoké hygieny v akváriích, v případě napadení zvyšovat pH na hodnoty kolem 7,2 – 7,5, zvyšovat tvrdost a vyměňovat vodu … tento postup se doporučuje i jako preventivní opatření při odchovu (prý je tímto způsobem možno vychovat generace ryb, které nejsou vůči této nemoci tak vnímavé)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *