Aerocystitis (Infekční zánět plynového měchýře)

Aerocystitis
Pokud jde o zánět plynového měchýře, je snadné identifikovat problém, ale je obtížné určit příčinu (virová nákaza, bakterie, špatná kvalita vody …).

Druh onemocnění: virové

Určující příznaky: nepřijímání potravy, zmatené plavání, neschopnost plavat v normální poloze, plavání břichem vzhůru, nafouknutá zadní část břicha

Popis: ryba ztrácí smysl pro rovnováhu a je zjevné, že není schopna udržet normální polohu. Jasně zvětšená zadní část břišní dutiny. Plavání břichem vzhůru je pokročilejší stádium nemoci, kdy už ryba není schopna ovládat plynový měchýř. Často probíhá společně s infekční vodnatelností.

Příčina: virová nákaza v plynovém měchýři. Většinou je do akvária zanesena spolu s nakaženými rybami, vodou a rostlinami. Identifikace je ovšem obtížná a 100% jistotu, že šlo o virové onemocnění, nám mohou dát až laboratorní testy.

Léčba: neexistuje přímá léčba, doporučuje se zvednout pH na 7 – 7,5, silně vzduchovat a filtrovat, úmrtnost je v tomto případě velmi vysoká.

Prevence: dodržovat hygienu chovu, často měnit vodu, filtrovat, udržovat ryby v dobrém zdravotním stavu, při koupi nových ryb používat karanténní nádrž, při výskytu nemoci okamžitě přendat nakažené jedince do karanténní nádrže.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *